صورت صفحه شخصی مهناز افشار عکس مهناز افشار

صورت: صفحه شخصی مهناز افشار عکس مهناز افشار مهناز افشار گوشواره کودکان سرگرمی بازیگر همراه فرهنگ فرزند

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی احمدی‌نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/ شاید به پرونده‌های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد ، مطهری

علی مطهری در گفت وگویی با خبرآنلاین پیشنهاد داده است که محمود احمدی نژاد را به صورت علنی محاکمه کنند. او در گفت وگو با «اعتماد» در این مورد زیاد توضیح داده و اع

احمدی‌نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/ شاید به پرونده‌های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد ، مطهری

مطهری:احمدی نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/شاید به پرونده های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد

عبارات مهم : پرونده

علی مطهری در گفت وگویی با خبرآنلاین پیشنهاد داده است که محمود احمدی نژاد را به صورت علنی محاکمه کنند. او در گفت وگو با «اعتماد» در این مورد زیاد توضیح داده و اعتقاد است اولا بر اساس قانون باید دادگاه به جز در شرایط خاص به صورت علنی برگزار شود؛ ثانیا مزیت این محاکمه این است که مردم حرف های دو طرف را می شنوند.

احمدی‌نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/ شاید به پرونده‌های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد ، مطهری

بخش هایی از این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

شما در گفت وگويي پيشنهاد داديد كه محمود احمدي نژاد به صورت علني محاكمه شود. فكر مي كنيد اين محاكمه علني چه مزيتي براي نظام خواهد داشت؟

طبق قانون اساسي اصل بر اين است كه دادگاه ها به صورت علني برگزار شود و تنها در شرايط خاص است كه قانون اجازه داده دادگاه به صورت غيرعلني برگزار شود. مزيت محاكمه علني اين است كه مردم همه حرف ها را مي شنوند. الان بخش عظيمي از مردم در جريان اتفاقاتي كه در حال رخ دادن است قرار مي گيرند و از حملاتي كه افراد عليه يكديگر دارند مطلع هستند. بنابراين بهتر است كه پرسشها و اتهامات خيلي روشن و براق در يك دادگاه علني مطرح شود. در چنين شرايطي، هم آقايان احمدي نژاد، بقايي و مشايي وقت پاسخگويي دارند و هم مردم در جريان قرار مي گيرند و قضاوت مي كنند. الان طرفين يكديگر را به دروغگويي متهم مي كنند. بهتر است پرسشها در دادگاه علني مطرح شود.

علی مطهری در گفت وگویی با خبرآنلاین پیشنهاد داده است که محمود احمدی نژاد را به صورت علنی محاکمه کنند. او در گفت وگو با «اعتماد» در این مورد زیاد توضیح داده و اع

مقصود شما از محاكمه علني بيشتر محاكمه با تمركز بر پرونده هاي اقتصادي احمدي نژاد و برخي نزديكان ايشان است يا موارد ديگري هم بايد مورد بررسي قرار بگيرد؟

هر آنچه نهادهاي نظارتي اعلام كردند و هر آنچه تخلف يا جرم تشخيص داده اند و كيفرخواست صادر شده است طبيعي است كه بايد بررسي شود. راه ديگري نيست. نمي توان گفت كه در بيرون از دادگاه با يكديگر مصالحه كنند. بحث منافع ملي و عمومي و بيت المال مطرح هست، عنوان شخصي نيست كه به جاي دادگاه به مصالحه برسند. بنابراين خود به خود راهي به جز برگزاري دادگاه وجود ندارد. البته براي موثر بودن اين دادگاه، برگزاري آن بايد به صورت علني باشد وگرنه احتمالا مورد قبول متهم يا متهمان و بخشي از مردم قرار نمي گيرد و ممكن است بگويند تحت فشار بوده اند و عدالت رعايت نشده است و به راي دادگاه تمكين نكنند.

با توجه به اتفاقات رخ داده كه اشاره كرديد چطور احمدي نژاد همچنان در مناصب بالاي مشورتي همچون مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور دارد؟

ايشان دو دوره رييس جمهوري بوده و تجربيات خوبي دارد كه مي تواند براي كشور مفيد و موثر باشد. در عين حال انتقاداتي هم دارد. اشكالي ندارد و مساله مهمي نيست .

احمدی‌نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/ شاید به پرونده‌های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد ، مطهری

فكر مي كنيد ايشان همچنان صلاحيت عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام را دارد؟

بله، مي تواند همچنان عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام باشد در حالي كه به بخشي از نظام انتقاد دارد. ايشان درست يا غلط نسبت به عملكرد قوه قضاييه منتقد است كه اشكالي هم ندارد.

علی مطهری در گفت وگویی با خبرآنلاین پیشنهاد داده است که محمود احمدی نژاد را به صورت علنی محاکمه کنند. او در گفت وگو با «اعتماد» در این مورد زیاد توضیح داده و اع

برخي بعد از اتفاقات اخير بر اين باور هستند كه احمدي نژاد نقش اپوزيسيون را ايفا مي كند يا اگر قصد ايفاي چنين نقشي را ندارد با اين حال آب به آسياب اپوزيسيون مي ريزد. شما احمدي نژاد را همچنان در چارچوب نظام تعريف مي كنيد؟

بله، من همچنان ايشان را در چارچوب نظام مي دانم. هر كس حق دارد انتقادات و اعتراضاتي داشته باشد و اشكالي هم ندارد. كار ايشان در آن حد نيست كه بگوييم از چارچوب نظام خارج شده است است.

مغضوب شدن روساي جمهوري بعد از كنار رفتن از قدرت، تجربه اي است كه مختص احمدي نژاد نبوده هست. به نظر شما واکنش‌ها روساي جمهوري كه تجربه اينچنيني داشته اند با احمدي نژاد قابل مقايسه است يا واكنش هاي او هيجاني و هنجارشكنانه بوده است؟

احمدی‌نژاد هنوز از چارچوب نظام خارج نشده/ شاید به پرونده‌های وزارت اطلاعات دسترسی داشته باشد ، مطهری

آقاي خاتمي حاشيه نشين شد يا آيت الله هاشمي رفسنجاني محدود شد با اين حال واکنش‌ها آقايان خاتمي و هاشمي نجيبانه تر بود و مصالح نظام را بيشتر در نظر مي گرفتند. با وجود اينكه نزديكان آنها را بازداشت كردند و مظلوم واقع شدند. ولی آقاي احمدي نژاد از ابتدا براي خود يك خط قرمز قائل بود كه كسي حق ندارد از نزديكانش پرسش كند يا آنها را بازجويي يا محاكمه كنند. در دوره اي هم كه رييس جمهور بود صراحتا اعلام كرد كه خط قرمز من كابينه است و كسي حق ندارد اطرافيان او را احضار كرده يا بازجويي و محاكمه كند. از نظر من اين، اخلاق مناسبي نيست. البته نمي خواهم اين تعبير را به كار ببرم كه آقاي احمدي نژاد و اطرافيانش بر خلاف مصالح ملي واکنش‌ها مي كنند. به هر حال ايشان انتقاد دارد و اعتقاد است همه اتهاماتي كه متوجه او و اطرافيانش شده است دروغ است و جنبه خصومت و كينه شخصي دارد كه البته اينگونه نيست و براي نهادهاي نظارتي تخلفات ايشان محرز شده است هست. بهتر است وي به جاي اين حاشيه سازي ها به اين سوالات و ابهامات پاسخ دهد. مورد نیاز است دادگاهي علني برگزار شده است و مردم در جريان اين پرسش و پاسخ ها قرار گيرند تا خود مردم قضاوت كنند و مشكل حل شود.

يكي از دلايلي كه در مورد عدم عزم جدي براي برخورد با احمدي نژاد و تيمش در افكار عمومي ديده و شنيده مي شود اين است كه علت عدم برخورد با او پرونده ها و مداركي است كه ايشان از افراد موثر در نظام در دست دارد و درصورت برخورد، اين اطلاعات ويژه به بيرون درز پيدا خواهد كرد. آيا شما از اين عنوان اطلاعي داريد يا خير؟

من اطلاع دقيقي ندارم كه اين مساله صحت دارد يا نه. اگر ايشان واقعا اسناد و مدارك و پرونده هاي ويژه اي در اختيار دارد بهتر است اعلام كند تا همه بدانند. تا كي قرار است اين وضعيت ادامه پيدا كند كه دايما بگويند ايشان چيزهايي مي داند كه اگر بگويد نظام به خطر مي افتد. اين مساله بايد يك بار براي هميشه حل شود. اگر چيزي مي داند و اطلاعاتي دارد بگويد تا اين غائله ختم شود. حداكثر اينكه همان كاري را بكند كه در مجلس نهم در جريان استيضاح وزير كار انجام داد. گفتند هر چه مي خواهي بگو كه ايشان هم آن فيلم را در صحن علني مجلس پخش كرد. آن حركت آنچنان موثر نبود كه بگوييم نظام را به خطر انداخت. حالا ممكن است آقاي احمدي نژاد از اين دست اطلاعات داشته باشد.

با توجه به ماجراي منزل نشيني و مدتي كه احمدي نژاد شخصا سرپرست وزارت اطلاعات بود و البته آشنایی شخصي خودتان و اطلاعاتي كه داريد، فكر مي كنيد اساسا ايشان پرونده هاي ويژه اي در اختيار دارد؟

ما هم مثل شما بر اساس شنيده ها قضاوت مي كنيم. مدتي ايشان سرپرست وزارت اطلاعات بوده و در آن مدت ممكن است به برخي پرونده ها دسترسي داشته و آنها را در اختيار داشته باشد ولی من اطلاع خاصي ندارم.

فكر مي كنيد اگر قرار باشد احمدي نژاد محاكمه شود فارغ از ابعاد اقتصادي پرونده هاي ايشان، از بعد سياسي بايد چه مسائلي در اين محكمه مطرح شود؟

از بعد سياسي بايد كل واکنش‌ها ايشان در جريان انتخابات سال ٨٨ هم مورد بررسي قرار گيرد به ويژه رفتاري كه در مناظرات انتخاباتي داشت و موجب تحريك جامعه و تمهيد زمينه فتنه شد.

به نظر شما ادامه روند اتهام زني مثل عنوان دريافت سكه يا تهديد به افشاگري چقدر مي تواند ساختار سياسي و حاكميتي را تحت تاثير قرار دهد؟

تاثير زيادي ندارد. اينكه كسي عضو شورايي بوده و بعد از يك سال شركت در جلسات هفتگي چند سكه به عنوان حق الزحمه گرفته باشد چيز مهمي نيست كه به عنوان افشاگري تلقي شود.

اگر سطح اين افشاگري ها بالاتر برود چطور؟

بستگي به محتواي آن دارد. اگر پرسشها مهمي باشد و در مورد شخصيت هاي عالي نظام باشد در اعتماد مردم موثر خواهد بود.

اصولگرايان حمايت هاي ويژه اي از احمدي نژاد داشته اند در مواجهه با رفتارهاي جديد او سكوت كرده اند، فكر مي كنيد چقدر در بدنه اجتماعي حامي اين جريان تاثيرگذار خواهد بود؟

بله، قطعا موثر است آیا كه ايشان منتسب به جريان اصولگرايي هست. البته بعضي از آنها اعتراض كرده اند. آقاي احمدي نژاد به عنوان يك اصولگرا آشنا مي شود و طبيعي است كه واکنش‌ها ايشان در نگاه مردم به جريان اصولگرايي تاثير دارد. بهتر است زعماي اصولگرا با ايشان صحبت كنند.

واژه های کلیدی: پرونده | دادگاه | اطلاعات | اطلاعات | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz